Lokalita

Zažite spojenie prírody a oddychu v srdci Štiavnických vrchov, neďaleko najkrajšieho a najväčšieho banskoštiavnického tajchu Počúvadlianske jazero. Spoznajte nádhernú Banskú Štiavnicu, jedno z najkrajších historických miest na Slovensku. Mesto Banská Štiavnica leží vnútri sopečného útvaru – kaldery a prvá písomná zmienka je už z roku 1156, kde sa spomína ako „zem baníkov“.

Svetový unikát

Kalvária

V roku 2007 bola zaradená na zoznam stovky najohrozenejších pamiatok sveta a je jedným z najnavštevovanejších miest v regióne. Drevené reliéfy v kaplnkách predstavujú kľúčové okamihy Ježišovho života až po jeho umučenie a zmŕtvychvstanie. Výstup k Hornému kostolu ponúka nádherné výhľady na samotné mesto a okolitú prírodu.

Historická pamiatka

Starý zámok

Starý zámok patrí k najstarším stavebným pamiatkam mesta Banská Štiavnica a dokumentuje románsky, gotický, renesančný a barokový výtvarný sloh. Vznik Starého zámku súvisel so založením mesta, s baníkmi a kolonistami. Zachoval sa bezmála v nezmenenej podobe zo 16. storočia.

Dominanta Banskej Štiavnice

Nový zámok

Nový zámok je dominantou Banskej Štiavnice a bol postavený ako protiturecká pevnosť v tvare hranolovej šesťpodlažnej veže so štyrmi nárožnými baštami. Dnes je v budove Nového zámku expozícia protitureckých bojov s unikátnymi ukážkami zbraní. Navyše, zo zámku sa návštevníkom naskytá jedinečný výhľad na mesto.

Najdlhšia ľúbostná báseň

Dom Maríny

V historickom centre Banskej Štiavnice, napísal Andrej Sládkovič krásnu ľúbostnú báseň MARÍNA, ktorá je najdlhšou ľúbostnou básňou na svete. Dom Maríny je zážitkovým domom, ktorý sa stal unikátnym epicentrom lásky. V Banke Lásky Vás čaká 60 minút romantiky, smiechu, dojatia a zimomriavok. Je to nezabudnuteľný zážitok pre páry, jednotlivcov aj rodiny s deťmi.

Múzeum baníctva

Banské múzeum

Banské múzeum v prírode je umiestnené západne od centra mesta cca 1 km v smere na Levice. Rozkladá sa v malebnom údolí pod tajchom Klinger na okraji mesta. Už viac ako 45 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov.

Úžasné vodné dielo

Banskoštiavnické tajchy

Neuveriteľné vodné dielo, ktoré spájalo 60 umelých vodných nádrží, vybudovali v Banskej Štiavnici práve baníci. Do dnes ich ostalo 24 a ponúkajú ideálne podmienky na letné ale aj zimné vyžitie, športové aktivity ako plávanie, člnkovanie, rybačku a v zime korčuľovanie či otužovanie.

Prvá banícka akadémia na svete

Botanická záhrada

V roku 1762 zriadila Banícku akadémiu Mária Terézia ako prvú univerzitu svojho druhu na svete a zhromaždila v nej špičkovú vedu a techniku tej doby. Práve v areáli krásne historickej Baníckej a lesníckej akadémie sa rozprestiera Botanická záhrada, ideálne miesto na oddych počas poznávania mesta.

Krásny drevený Betlehem

Štiavnický betlehem

Štiavnický drevený pohyblivý betlehem je jeden z najkrajších a najväčších na Slovensku. Nachádza sa v centre mesta na Radničnom námestí. Zachytáva vianočný námet, no najmä, znázorňuje život stredovekého mesta i prácu baníkov a hutníkov. Betlehem má 21 metrov a 800 drevených postavičiek, z toho 400 pohyblivých.

Menu